השלבים לאירגון חתונה לפי סדר מא' עד ת' או "רוקדים על חתונה אחת"

 

השלבים לאירגון חתונה לפי סדר מא' עד ת' / "רוקדים על חתונה אחת"

אז, עברה שנה מאז "התינשאי לי ?" המפתיע שקיבלתי מבן זוגי. כן , קראתם נכון- שנה. למה לקח לנו כ"כ הרבה זמן לארגן חתונה? התשובה פשוטה, לא רצינו לפזר כספים סתם. בעבר, החתונה הייתה אירוע של ההורים, אירוע משפחתי ובד"כ קטן עד בינוני. אצל חברתנו הפוליטית ארה"ב, היה נהוג ברוב הבתים לארגן את החתונה בחצר האחורית של הבית, וכיאה לסרט הוליוודי שמכבד את עצמו, השמלה הייתה שייכת לאמא של הכלה במקרה הטוב, ולפעמים אפילו כמה דורות קודם. מה שבטוח, היה חסכוני מאוד.

הקידמה הביאה איתה הרבה מגוון , שלל אפשרויות, אופציות ואטרקציות, וככול שגדל המבחר גדל בצורה מעריכית גם המחיר. וככה, מצאנו את עצמנו, צעירים בראשית חייהם, עוברים בין ספק לספק משלל הספקים הקיימים, בוחרים על מה להתפשר, עם מה אפשר לחיות גם בלי (הפרחת יונים בחופה? בלונים בצורות שונות? 3 שמלות כלה? אני חושבת שאוכל להתחתן גם בלי ) ובמה להשקיע וכמה. בהנחה שמרבית הזוגות הינם זוגות צעירים שרק התחילו את החיים, החלטתי לערוך מקבץ טיפים מאת כלה שלא מוכנה לשלם יותר ממה שצריך, אבל כל זה בלי להתפשר באיכות התוצר. אציין שכל העצות בכתבה מגיעות מדעה אישית שלי כחלק מהתהליך שעברתי בשנה האחרונה, ומהרבה טיפים שצברתי מאנשים שכבר עמדו מתחת לחופה , מה שנקרא אין חכם כבעל ניסיון. 

 

אז בואו נתחיל במסע אל עבר החופה. אולם-כן כן, הדבר הראשון שסוגרים. כמה מגוחך שישמע הדבר , במרבית המקומות יש הבדל משמעותי במחיר בין יום חמישי לתחילת השבוע. בנינו, איש לא יזכור באיזה יום בשבוע הייתה החתונה אז אם אתם יכולים לחסוך כמה אלפי שקלים מה רע? תאריך יש, נעבור למחיר מנה. חשוב לשים לב מה מחיר המנה כולל. בהרבה אולמות, המחיר לא כולל תאורה הגברה ומסכים, שכל אחד לכשעצמו יכול להוסיף כ 10-15 שקלים למחיר המנה הסופי. אישית, דרשנו תמיד מחיר סופי הכולל הכול מהכול. כמוכן, לא לשכוח את המושג היקר "אחרי מע"מ", דבר זה נוגע לכל הספקים שיספקו מחיר סופי אחרי הוספת המע"מ היקר (תרתי משמע) . בפגישה עם נציג האולם חשוב לשאול שאלות פרטניות כמה שאפשר כגון :תוספת עבור שולחנות עגולים\מרובעים, כמות העמדות בקבלת פנים , אופן חישוב הרזרבות , מנות צמחוניות\לילדים\גלאט מנקה תמידית בשירותים וכו'... כשכבר סגרתם אולם, חשוב להתחייב לכמות אנשים משמעותית נמוכה מכמות המוזמנים. הסטטיסטיקות חוזות שכ 70 אחוז בלבד מהמוזמנים באמת מגיעים, לכן במקרה הזה כל המוסיף בהתחייבות על כמות מוזמנים גורע. מי שמתקשה להאמין לסטטיסטיקות אחזק את דבריי שיש להתחייב לכמות נמוכה מכמות המוזמנים בעובדה שגם אם יגיעו יותר מוזמנים, יש רזרבות. כן , כן ! בדיוק בשביל זה יש אותן. אל תחששו להשתמש בהן .

 

 

אולם יש ! הגיע הזמן לסגור עם דיי ג'י, כי אין כמו לאכול אוכל טוב כשברקע יש מוזיקה טובה. בד"כ המחירים מאוד סטנדרטיים וחשוב להיפגש עם הדי ג'יי לפני ולראות שהוא לא נעול רק על הסגנון שלו. עצה טובה בכללי-לעבוד עם ספקים שיש להם יחסי אנוש מלבד מקצועיות ואינסוף המלצות. בנושא המוזיקה איני ממליצה לפזר כספים על מקהלות, להקות, זמר חתונה וכו…די ג'יי טוב יארגן את הערב מבחינה מוזיקאלית.

תכלס, אם נדבר בנינו מה שיזכרו מהחתונה בסופו של דבר זה את האוכל , ואיך לא-השמלה! מי שלא רוצה להוציא אלפי שקלים, ממליצה לה בחום ללכת לחנויות עודפים ברחבי הארץ שמוכרים שמלות (שימו לב מוכרים ולא משכירים כלומר אח"כ תוכלו אפילו למכור ולגרד עוד כמה שקלים) של מעצבים במחירי ריצפה. חוץ מאוטלטים, לקנות מיד2 זו כבר לא מילה גסה. ברשתות החברתיות יש אינסוף קבוצות של כלות שמוכרות את השמלות שלהן שנלבשו רק פעם אחת, לפעמים תיקון קטן לשמלה ואת מקבלת בדיוק מה שרצית במחיר ריצפה. כמוכן להיות עם יד על הדופק, הרבה מעצבים עושים יריד שמלות כלה , מאין "סוף עונה" ,וניקוי מדפים (אווירת פסח ), שווה לבדוק ! לכלות שהחתונה שלהן עוד הרבה זמן (או כאלה שרוצות לחיות על הקצה ) אני ממליצה בחום להסתכל על קטלוגים מחו"ל, המחירים נמוכים משמעותית בכמה סדרי גודל (גם אחרי דמי משלוח ומיסוי) ועל אף הסיכון בקניית מוצר שלא מדדת אותו יש לזכור שאפשר תמיד לתקן , ולפעמים יחד עם התיקון וקניית השמלה המחיר יוצא יותר נמוך מבארץ. איך מנחם הורוביץ אומר-שווה בדיקה !

 

ומה כל זה שווה אם אין תיעוד טוב של הערב?

אני אמרתי לארוסי ליאור, שאני מוכנה להוריד בהוצאות על דברים מסוימים ולא להתפשר על איש מקצוע שיתעד בצורה איכותית את הערב. כי מה שווה שמלה הורסת, אוכל משביע ועשיר, אורחים מחוייכים מפה לאוזן, אם כל זה לא מתועד כהלכה? אצל כל צלם שמכבד את עצמו יש אלבומי תמונות ברשתות החברתיות. שווה לעבור על האלבומים ולראות האם יש סגנון מסוים של הצלם שאתם מתחברים אליו (אני כותבת אתם למרות שלכולם ברור שהכלה מחליטה… ). אחרי שעברתם על אלבומים וראיתם כיונים שאתם אוהבים , חשוב להיפגש עם הצלם ולראות האם אפשר להרכיב חבילה, האם הוא עובד עם צלמים נוספים, האם הצלם עצמו יהיה נוכח באירוע או שולח צלמים אחרים שלא נפגשתם איתם. בקשר לכול ספק, ובקשר לצלמים בפרט, ממליצה לחפש חוות דעת באתרים כמו "מתחתנים למען מתחתנים" ,קבוצות פייסבוק "מאורסים ומאורסות בדרך לחתונה" וכדומה. מומלץ גם שהצלם שיעשה לכם את הטראש\צילומי זוגיות יהיה אותו צלם שסגרתם איתו לערב הכלולות, זה גם מוזיל עלויות וגם נותן לכם הדגמה של מה הולך להיות ביום האירוע עם אנשי הצוות, ומרפד את האווירה של לסגור עם צלם כמו לקנות חתול בשק. חשוב לשאול את הצלם כמה זמן לאחר החתונה הוא מספק לכם חומרי גלם, כמה אלבומים יפותחו ומה הגדלים שלהם (חבל שההורים יקבלו אלבום שיצטרכו להשתמש בזכוכית מגדלת כדי לראות את בנם בחופה …), כמה תמונות נכנסות לאלבום , מה עם גיבוי התמונות (לא נעים אם אין גיבוי…). בצילומי הזוגיות לבדוק אם הצלם מביא אביזרי נוי , וכמה זה יעלה לכם. חשוב לברר גם על מקומות יפים קרוב לאולם, ואני מדגישה קרוב לאולם, שתוכלו להצטלם. אז נכון שאילת הוא מקום מקסים לצילומים אבל לא אם אתה מתחתן בנתניה. אם בחתונה יש קטעים מיוחדים, חשוב לספר על כך מראש לצלם (ולדאוג שהוא לא יגלה לאורחים כמובן), למשל אם יש ריקוד מיוחד, הפתעה של החתן לכלה (ליאור אני לא רומזת לך כלום אהוב שלי….), קטע שהחברים עושים לזוג המאושר וכל הפתעה אחרת, עדיף שהצלם יהיה מעודכן. אני חוזרת ואומרת, לא להתפשר על הצלם, בסוף , מה שישאר מה3-4 שעות של החתונה זה הזיכרון המתוק, והתמונות מהערב.

אז אולם, תאריך , די ג'יי (לכתבה), שמלת כלה, וצלם (לכתבה) יש. מה נותר? לא לשכוח לסדר את כל העניין הדתי. פתיחת תיק ברבנות לוקחת זמן, למי שעלה ארצה יש תהליך ארוך ומייגע של הוכחת יהדות ששווה לעשות מראש דרך ארגון שורשים שמתנדבים חינם אין כסף לעזור להוכיח יהדות , להביא עדים לוקח עוד טיפה זמן, יש הדרכת כלות שמחייבים את הכלה לעבור (האמת…דווקא נחמד ! לא מפחיד כמו שנשמע), ורב. חשוב חשוב חשוב , להתחבר לרב שלכם. יש אנשים שרוצים רב מצחיק, אישית אני חושבת שמי רוצה סטאנדאפ לא צריך לבוא לחופה שלי ואעדיף רב רציני ושנון שיעביר את הרגע המאושר בחיי בצורה מכובדת ולא ע"י בדיחות קרש. למרות שאין כמו לשמוע מהרב שהספק הראשון שהכלה סגרה לחתונה שלה זה חתן

 

בתמונה ניתן לראות אותי ואת ארוסי ליאור, שכמו שאתם מבינים לא אוהב להצטלם. להכול יש פתרון אם הצלם שלכם מבין את הראש שלכם

ולסיכום, כמו שאמא שלי תמיד אומרת לבת הלחוצה שלה, מדובר רק ב 3-4 שעות של חתונה, ואח"כ חיים שלמים ביחד. תנסו להימנע ממריבות סרק, ויכוחים או לחץ יתר. שום ספק תותח, או כרכרה שמביאה אתכם לחופה לא שווה שתריבו. גם ככה התקופה הזו מלווה בהמון סידורים לכן לפחות תהנו מהרגע, תהנו מהתהליך שאתם בונים יחד, כי מתחתנים רק פעם אחת בחיים.

תוכלו לשתף את הכתבה עם מאורסות אחרות (שיתוף מצד ימין סימן F עגול) ולכתוב תגובה על הכתבה למטה.

 

אתם מוזממים לשתף מידע בכתבה זאת עם מאורסות ומאורסים שגם מתחתנים (מצד ימין יש עיגול F לשיתוף)

לכתבות מעניינות ומועילות אחרות לחצו כאן

לתיק עבודות של צלם Maxim Dupliy

מדריך לבחירת די ג'יי לחתונה