מחירי חורף לחתונה, ספקים דרך האולם ומה שביניהם – כולל טיפים

 

photo from: Pixabay (thank you)

מחירי חורף לחתונה וספקים דרך האולם – מה כדאי, איזה טריקים קיימים בשוק  ואיך להימנע מהם

 

בתור זוגות את נתקלים מדיי פעם ב"מחירים שפויים" , מחירי חורף שנותנים אולמות אירועים, מחירי חורף של ספקים אחרים כולל הצלמים. כמו כן, יש תופעה של ספקים מומלצים מטעם האולם. יש פרסומים בפייסבוק עם חבילות צילום במחיר רצפה שאתם יכולים להתפתות לו. ומה התוצאות ?

בכתבה קצרה זאת אני אסביר לכם על הפיתויים .

 

מחירי חורף של אולם אירועים

מחירי חורף כמו 170-190 שקל למנה מאוד נפוצים אצלם חלק מהאולמות. האולם רוצה לעבוד בחורף ומחליט שיכול להרוויח גם מהסכום הזה. כמו כן, הוא יכול לחסוך גם קצת על המנות כדי לא לצאת בהפסד. האם יש בזה משהו רע ? כנראה שלא, רק תוודאו שאתם באים לערב אירוע כלשהו ותעשו בדיקה, לאוו דווקא רשמית של טעימות. האם המיץ שאתם שותים בא מבקבוקים של חברה או שזה נמצא בהיכל כלשהו ומשם הם ממלאים. האם בכניסה יש בכלל עמדת שתייה ? בדיקת האולם בעצמכם זה רעיון טוב ואיך לבדוק אותו כדי שיענה על דרישות שלכם דורש כתבה נפרדת.

 

מחירי חורף של צלמים

מחירי חורף של צלמים או ספקים אחרים זאת תופעה קצת מוזרה. לא ראיתי תופעה כזאת אצל די'גיים או ספקים אחרים. אצל צלמים מדיי פעם אפשר לראות שיש צלמים שמחליטים לעשות חבילות שלכם יותר זולות בחורף. לעומת האולם, שסוגר 200 אנשים למשל, יש לו רווח מצטבר, הצלם – יש לו רק לקוח אחד – הזוג, ולכן הורדת מחיר פוגעת בו באופן ישיר. הרווח שלו יהיה נמוך יותר, זה טוב ללקוח אבל האם יש לזה גם חסרון ? בעיניי יש כמה. ראשית צלם שעובד, לא משנה באיזה עונה, צלם טוב ממשיך לעשות את העבודה שלו באותה ההשקעה, רצינות, מקצועיות, ושרות לזוג. צלם שמוריד מהמחיר לא יכול להשקיע בכם באותה הרמה. איני יודע, אבל זה יכול לבוא על חשבון פחות שעות עריכה, פחות התייחסות אליכם, פחות השקעה ביום בצילומים. האם תדעו לזהות האם הוא משקיע פחות ? כמובן שלא, אפילו אני כצלם לא הייתי מצליח לזהות את זה כי אני לא יודע איך הוא מצלם את הזוגות האחרים, לא יודע כמה זמן הוא יושב בעריכה וכו'. כלומר, זה משהו שלא ניתן לבדוק אותו.

 

ספקים דרך האולם

זה נושא מעניין. האם באתם לאולם ואחרי שסגרתם, הציעו לכם גם ספקים נוספים , למשל די'גיי וצלם ברשימת מומלצים ?

מה התרגיל ?

האולם שסוגר לכם צלם דרכו , עושה את הדבר הבא. למשל החבילה של הצלם דרך האולם עולה לכם 6500 שקל. הצלם נותן לאולם עמלה – למשל בין 500-1000 שקל. זה אומר שאתם זרקתם לפח כ 500-1000 שקל והתמורה שתקבלו תהיה לא של 6500 שקל שהשקעתם, אלא של 5500 שקל. כלומר אתם זרקתם לפח כ 1000 שקל, רק בגלל שהאולם מרוויח על הצלם וזהו, שום דבר מעבר לכך. האם אותו הצלם אכן מומלץ ? או שזה רק האולם החליט שהוא מומלץ ? אם החלטתם ללכת על מסלול המסוכן הזה, תפגשו עם צלם, לראות אתר שלו קודם, את העבודות, את היחס ותחליטו אם תרצו להתקדם איתו, אבל אל תשכחו שעדיין כ 1000 שקל תשלמו בעקיפים לאולם. אולי כדאי כבר לשלם למישהו 6500 שקל ושהוא יתן לכם תמורה על הסכום המלא הזה ?

 

ומה התרגיל מס' 2 , היותר מתוחכם ?
לאולמות יש טריק קטן ואתם קולטים אותו רק אחרי שסגרת עם האולם. אחרי שסגרתם יש לכם קנסות יציאה או אי יכולת להחזיר את הכסף שכבר השקעתם וסגרתם עם האולם. אז מה הטריק ?

לאולם בא זוג, ואומר שהצלמים יקרים  או שאומרים שאין להם כסף לספקים. האולם יכול למכור לכם את הדבר הבא. במקום שתשלמו על מנה 200 שקל (למשל) אתם תשלמו 250 שקל למנה וככה האולם יכול לתת לכם את הצלמים שיהיו כלולים במנה ("במתנה”). אתם מרוצים מאוד וסוגרים עם האולם. מה החסרונות ?

חסרון 1: האולם לא יתן לכם לבחור צלם שאתם תרצו, אלא מי שהוא עובד מולו. תאהבו אותו או לא, זה בעיה שלכם.

חסרון 2: אתם למעשה חתמתם עם האולם ושילמתם יותר על צלמים. איך זה יכול להיות? בואו נראה. נניח שהזמנתם 250 מוזמנים. האולם נתן להם מנה במקום 200 ב 250. כלומר 50 שקל יותר פר מנה.

250 מוזמנים * 50 שקל נוספים פר מנה = 12500 שקל

כלומר אתם שילמתם עכשיו על צלמים 12500 שקל !!! ועשיתם לעצמכם בדיחה על בורות מצדיכם, אם עשיתם את הצעד הזה.

אני כצלם יכולתי לבקש עבור חבילת צילום 7000 שקל, אפילו 10000 ורמת צילום שהייתם מקבלים הייתה בהתאם, צלמים ברמת פרמיום, אבל שילמתם  12500 שקל וקיבלתם חתול בשק.

אז זה נירא לכם שכאילו 200 למנה במקום 250 זה כביכול לא אתם משלמים אלא האורחים. אז זה רק נירא לכם. האורחים לא יודעים אם שילמתם 200 או 250 לאולם, הם יביאו לכם מה שיביאו. ואם יהיה חסר, מי ישלם את השארית לאולם ? כמובן שרק אתם.

אז כל התרגיל הזה מצחיק קצת, אבל לא את הזוגות שכבר סגרו בשיטה כזאת.

אני כצלם חתונות , מקווה שחסכתי ממכם קצת את המסלולים הבעייתיים שהייתם יכולים ללכת לאיבוד. אם תרצו להתייעץ או לראות תיק עבודות שלי, תלחצו למעלה בתפריט הראשי כדי להכיר אותי או בגלריית תמונות כדי להתרשם מהצילומים שלי.

 

דילים של צלמים

מידיי פעם אני נתקל בדילים בפייסבוק. קורה שמדיי פעם יש חברות מסוימות שמפרסמות מחיר בדיחה ואנשים מתייגים את החברים המאורסים שלכם. מה זה מחיר בדיחה ? 4000 שקל לצילומי חתונה, וידאו וסטילס (בלי אלבומים וזה לא מצוין בפרסום), כולל צילומי טראש. אם יש לכם תקציב נמוך עדיף לא לעשות צילומים בכלל מאשר לבוא ולבכות לצלם אחר שיתקן את התמונות שיצאו.

זה אירוע של פעם בחיים. הצלם מלווה אתכם כל היום, גם מבחינה פסיכולוגית. אם בטוחים שאתם רוצים צלם במחיר כזה שנותן את כל מה שהוא מציין ? האם זה לא אומר לכם שאת מי שהוא יעסיק עובד בגרושים, כנאה הוא מתנסה או שאין לו ציוד טוב. איך יכול להיות שצלם שלוקח 4000 שקל עבור החבילה, עושה צילומי טראש (יום נפרד), צלם וידאו ביום החתונה וגם צלם סטילס ביום החתונה, האם הצוות הזה לדעתכם (אם תחלקו בערך ל 3 את הסכום) יתנו לכם תמורה ? האם החברה הזאת תוכל גם לצלם טוב, להעסיק צלמים מקצועיים, תדע לתת לכם שרות טוב ? האם אכפת לכם משירות ומתמונות ? אכפת לכם אם יצאו תמונות טובות? אם התשובה היא לא, אז כמובן קחו את החברה הזאת ותחסכו לעצמכם כסף אבל לא תוכלו לבוא בטענות שמשהו השתבש. אולי התמונות נאבדו. ואם לא, האם בעוד 20 שנה, או אפילו אחרי החתונה תרצו לראות את התמונות האלה וליהנות מהן ?

 

 

דילים של צלמים באתרים לספקי חתונות

דילים של צלמים באתרים של ספקי חתונות היא פלטפורמה טובה לפרסום ספק חתונות, במיוחד אם יש לפלטפורמה הזאת דירוג של זוגות שכבר צולמו ע"י הצלם הספציפי זה. זאת דרך טובה לקבל חוות דעת ראשונית. מצד שני, המלצות באתר של הצלם שנינתו לו ע"י הזוג גם הן לא פחות טובות ונותנות קצת אינדיקציה.

בכל מקרה זה לא הפרמטר היחיד שצריך לשפוט לפיו, צריך לעשות שיחה, אם זה לא הספיק לכם ואתם רוצים להיות בטוחים, אפשר לעשות שיחת וידאו או להיפגש פיזית. כך תוכלו לראות את הצלם איך שהוא בפעול ולא על סמך קריאה בלבד.

 

צילומי חתונה מיוחדים